На Львівщині апробовано новий туристичний маршрут «В Стільсько до Білих Хорватів»

Департамент міжнародного співробітництва та туризму облдержадміністрації відкриває для гостей, туристів та мешканців області невідомі куточки рідного краю, скарби, залишені нашими предками в рамках проекту «Невідома Львівщина».

Цієї неділі апробовано новий туристичний маршрут «В Стільсько до Білих Хорватів», розробку і впровадження якого здійснює творчий колектив Громадської організації «Підкова» та археолог, кандидат історичних наук Орест Корчинський, який є автором відкриття та дослідником Стільського городища вже впродовж 30 років.

Маршрут проходить по території Миколаївського району за маршрутом м.Миколаїв – с.Стільсько – с.Дуброва – Стільське городище – с.Ілів.

Об’єктами туристичного відвідування у м.Миколаєві є печерні храми білих хорватів VIIІ-Х ст. в урочищі Чорна гора.

В с.Стільсько туристи оглядають панораму Стільського городища, що є одним із унікальних історико-культурних комплексів (VIIІ-Х ст.), осередком общинної та великосвітської влади Великої (Білої) Хорватії, який складається зі скель, печер, жертовників, підземних лабіринтів, княжого дитинця оборонних валів.

Укріплена площа Стільського городища становила 250 га і була найбільшою зі всіх аналогічних давньослов’янських місць такого типу. Загальна довжина оборонних стін становила 10 км. Унікальний комплекс є непересічною пам’яткою давньої української історії та культури, що немає аналогів на європейському континенті.

Далі за маршрутом розташоване село Дуброва, де можна оглянути храмові комплекси з жертовним велетенським каменем, декілька скельних масивів, а також греблі на річці Колодниці, які свідчать про водне сполучення давнього міста з Дністром. На скелях у північній околиці села видно рукотворні вруби і виямки, які, очевидно, служили опорою для дерев’яних конструкцій – башт і стін частини городища або сторожових веж. Над південною околицею села височіє скеля, яка має назву Дірявець.

Інша назва скелі – Столовий камінь, оскільки її верх рівний, як стіл. Ще інші називають скелю Храмом Сонця. Поруч розташований скельний масив з витесаними у ньому кімнатами-печерками, в яких, можливо, мешкали служителі язичницького культу. На скелі теж можна побачити східці, видовбані в камені, та поздовжні вертикальні пази.

Останнім пунктом нового маршруту є село Ілів, яке розташоване у вузькій долині, вздовж невеликої річки Іловця. На Токаревій горі, що височить над південною околицею села, у давнину існувало городище, де досі збереглися сліди двох концентричних оборонних валів та ровів. Тут також на схилі розташовані три печери VIIІ-Х ст., одна з яких печера-кімната, видовбана у скелі людськими руками. Очевидно, в Ілові, як і в сусідньому Стільську, було городище та капище білих хорватів.

Розробка та відкриття нового маршруту стали ще одним кроком на шляху до популяризації унікальних туристично-привабливих місць, які розташовані на Львівщині, і які не є широко відомими.

Довідка:

Понад тисячу років тому на Українському Прикарпатті була країна слов’ян, відома як Велика або Біла Хорватія, про яку вперше повідомляє імператор Візантії в X ст. Костянтин Багрянородний у книзі «Про управління імперією». Хорвати тричі згадуються у давньоруському писемному джерелі «Повісті минулих літ». Важливі відкриття зробили дослідження археологічної експедиції НАН України у 80-тих років XX ст.

Стільське городище занесено до державного реєстру нерухомих пам’яток України.